sobota, 11 grudnia 2010

Maść taranowata

Maść tarantowata

Najczęściej cechuje się plamkami o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów - ciemnymi występującymi na białej sierści. (np. gniadotarantowate, karotarantowate itp.) lub odwrotnie białymi na ciemnej sierści (np. tarantowatokare, tarantowatokasztanowate itp.). Bywają jednak konie tarantowate bez plamek lub z oklicami zmieszanych włosów ciemnych i białych czy też jedną białą dużą plamą. Skóra na ogół jest ciemna pod ciemną sierścią i różowa pod białą, nakrapiana na pysku i w okolicach oczu.

Najczęściej występujące wzory to:

  • leopard - plamki maści zaadniczwej rozsiane są na białej sierści, obejmującej całego konia lub większą jego część, sierść w okolicach głowy, szyi, boków w okolicach za guzami łokciowymi, brzucha i pachwin może być maści zasadniczej lub mieć domieszkę włosów białych.
  • werniksowy - na ogół wygląda jak leopard bez plamek tarantowatych, tylko wymienione okolice są koloru maści zasadniczej lub mieszane, mogą występować ciemne plamy, tzw. werniksowe.
  • derka - biała plama obejmuje przede wszystkim zad i guzy biodrowe choć możę dochodzić do kłębu, derki mogą być z ciemnymi plamkami lub bez.
  • płatki śniegu - koń jest ciemny, pokryty białymi plamkami, o średnicy 1 - 3 cm
  • cętkowany - jest odwrotniścią płatków śniegu, tzn. na białym tle widać małe ciemne plamki
  • oszroniony - u konia wystepują okolice mieszanej sierści, szczególnie na zadzie i lędźwiach







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz